Shko te informacioni mbi produktin
1 3

Skintegra Architect 1% Bakuchiol 30ml

Çmimi fillestar
3,350 Lekë
Çmimi fillestar
Çmimi i ulur
3,350 Lekë

Emulsion hidratues per lekura problematike dhe me rrudha

Skintegra Architect është një emulsion – serum intensiv për të gjitha llojet e lëkurës me efikasitet të trefishtë – i projektuar për lëkurën e prirur ndaj papërsosmërive me dëmtime të dukshme UV (si hiperpigmentimi), i cili gjithashtu duhet të trajtojë edhe rrudhat. Është një teksturë e butë, e lehtë dhe pa yndyrë, me aromë neutrale dhe përthithet lehtësisht.

Bakuchiol është komponenti kryesor aktiv i Architect (1%). Ky është një përbërës që rrjedh nga bima Psoralea corylifolia, e provuar klinikisht se funksionon si analog funksional i retinolit pa efektet anësore që zakonisht shoqërohen retinoidet (thatësi, skuqje etj.).

Retinoidet janë përbërës të mrekullueshëm kundër plakjes dhe akneve, megjithatë, për shkak të efekteve anesore, nuk mund te perdoren nga te gjithat llojet e lekurave si lekurat e ndjeshme.

Në krahasim me retinolin, bakuchioli është shumë më pak irritues, nuk e sensibilizon lëkurën ndaj diellit dhe ka një profil më të mirë sigurie (mund të përdoret në gratë shtatzëna dhe në laktacion). Për shkak se është më pak irritues, bakuchioli mund të kombinohet me aktivë të tjerë të fuqishëm (si acidet, vitamina C, niacinamide etj.) dhe madje ka një efekt të mrekullueshëm sinergjik në lëkurë, ndërsa retinoidet shpesh janë shumë sensibilizues për t’u përzier me përbërës të tjerë aktivë. .

 • Ka efekte antimikrobike (duke synuar S.auerus dhe P.acnes)
 • ka efekte të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore
 • Normalizon prodhimin e yndyres duke pakësuar sintezën e 5-alfa reduktazës
 • Zvogëlon hiperpigmentimet dhe ndriçon lëkurën
 • Ndikon në shprehjen e gjeneve për llojet e kolagjenit I, III dhe V
 • Forcon sintezën e proteinave të matricës jashtëqelizore dhe kryqëzimin e epidermës – dermis, e cila rrit elasticitetin, shtrëngimin dhe ngurtësimin e lëkurës

Përveç 1% bakuchiol, Skintegra Architect ka përzgjedhur përbërës anti-inflamator dhe hidratues si ektoin, çaj jeshil, panthenol, allantoin, kafeinë dhe resveratrol. Ky kombinim i përbërësve është krijuar për të lejuar bakuchiolin te veproj me efikasitetin me te larte pa irritim, te cilet dhe vazhdimisht qetësojne lëkurën për ta bërë atë rezistente.


1. Përdorimi

Aplikojeni një herë në ditë në lëkurën e pastruar. Kur filloni te perdorni Architect, aplikojeni atë në mënyrë konservative dhe të kujdesshme, veçanërisht nëse tashmë jeni duke përdorur aktivë të fortë. Nëse tolerohet, me kalimin e kohës mund të filloni ta përdorni këtë produkt dy herë në ditë. Nëse keni lëkurë hiper-reaktive ose të ndjeshme, përdorni atë vetëm një herë në ditë dhe ndiqni me produkte qetësuese nga gama jonë rozë e krijuar për lëkurë të ndjeshme.

2. Përbërësit

Aqua, Coco-Caprylate (natural emollient), Methylpropanediol (solvent), Glycerin (moisturizes), Ectoin (ectoin / photoprotective action), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter / nourishes), Isoamyl Laurate (emulsifier), Potassium Cetyl Phosphate (controls product viscosity), Panthenol (panthenol / restores skin's natural protective barrier), Bakuchiol (firms, diminishes wrinkles and blemishes), Camellia Sinensis Leaf Extract (green tea leaf extract / antioxidant), Allantoin (allantoin / restores natural protective barrier), Resveratrol (potent antioxidant), Lecithin (soy lecithin / antioxidant), Caffeine (increases blood circulation), Sodium Acrylate/ Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer (emulsifier), Isohexadecane (texture booster), Carbomer (emulsifier), Xanthan Gum (texture enhancer), Caprylyl Glycol (moisturizes), Sodium Phytate (vegetable sodium phytate, promotes foaming action), Sodium Hydroxide (emulsifier), Lactic Acid (lactic acid / exfoliates / brightens), Sodium Benzoate (preservative), Potassium Sorbate (preservative), Glyceryl Stearate Citrate (emulsifier), Phenoxyethanol (preservative), Polysorbate 80 (emulsifier), BHT (preservative).

  Skintegra Architect 1% Bakuchiol 30ml
  Skintegra Architect 1% Bakuchiol 30ml

  Na ndiq në Instagram

  #instagram

  Vegan
  Cuertly Free
  Contact +355675257599
  Fast Delivery